Najnowsze komentarze
KeepTalking do: #3 Przyszowice
Ciekawy opis, z dobrymi fotkami. "...
Jurajski_Zbycho do: Morze Czarne - część 1
Witam. Gratuluję wspaniałej wypra...
wilku 447: pojechałem dzisiaj - dr...
wilku447 do: Moto Tatry 2014
Jak będziecie w okolicach Zakopane...
Sztolnia uranowa, no proszę. Zawsz...
Więcej komentarzy
Ulubieni blogerzy
Moje miejsca
<brak wpisów>

07.01.2013 13:38

#1 Kuźnia Nieborowska

Zgodnie z założeniami na rozruch bloga idzie ostatni wyjazd z poprzedniego sezonu czyli Kuźnia Nieborowska. Wiosna już dawno odeszła (wyjazd z 24.XI), więc skupiliśmy sie na jakiejś bliższej miejscowości.

Ta niewielka wieś sołecka znajduję sie w powieci gliwickim, ok 5 km od Knurowa i możemy w niej znaleść kilka interesujących obiektów. 

W 1740 roku hrabia Emanuel węgierski utworzył tutaj dymiarkę (dawny piec hutniczy). W 1800 r. w następstwie rozbudowy wybudowano hutę żelaza. Pracowała ona do końca XIX wieku. Wokół huty powstała osada, która obecnie przekształciła sie w wieś sołecką.  Po hucie niestety nie ma już śladu, pozostały natomiast staw i dwór.

Nas najbardziej interesował elektyczny dwór z ok. 1880 roku. Znajduję się on tuż przy drodze, więc z odnalezieniem nie powinno być problemu. Obecnie mieści sie tu Dom Pomocy Społecznej, co skutecznie utrudnia zwiedzane. Mimo to chcieliśmy spróbować obejść budynek wokół. Zagadnięty ochroniarz powiedział, że 'nie ma takiej możliwości bo nie ma tutaj nic ciekawego do oglądania'... no cóż. Na szczęście ogrodzenie stanowi niski płot, który daje możliwość zobaczenia obiektu. 

Tuż obok dworu znajdziemy drugą pozostałość po hucie, czyli staw. Został utworzony w 1800 r. na potrzeby huty. Znajdują sie na nim stanowiska kotewki - orzecha wodnego.  Koło stawu biegnie ścieżka, więc możemy trochę pospacerować i pomyśleć jak kiedyś mogło wyglądać życie w Kuźni Nieborowskiej zadymionej przez kominy huty:)

Z ciekawszych obiektów znajdziemy tutaj jeszcze budynek leśniczówki z początku XX w. oraz dawne domy celne przy przejściu granicznym polsko-niemieckim z okresu międzywojennego. Osoby iteresujące sie roślinnością znajdą też aleję kasztanowców z 2 połowy XIX w.

I to już wszystko co chceliśmy przedstawić. Teraz pozostaje oczekiwanie na wiosnę i kolejne moto podróże!

Moto  

staw

dwor1 

dwor2 

dwor3 

lesniczówka 

Budynek leśniczówki 

dwor4 

dwor5 

Komentarze : 2
2013-01-08 10:02:57 doomdoom

fajnie, lubię takie blogi, coś dla oka plus informacje na temat miejsca - to zachęca do odwiedzenia

2013-01-07 16:10:27 sniadanie

Takie wpisy, pomimo śniegu za oknem, wyzwalają moje tęsknoty i przypominają o jednym: jeszcze jakieś dwa miesiące.

  • Dodaj komentarz